SON DAKİKA

Medya Sizsiniz Haber

Boğazından sülük çıktı!

Merada hayvan otlatan 77 yaşındaki adam, burada hayvanların da su içtiği birikintide takma dişlerini yıkayınca olanlar oldu…

Boğazından sülük çıktı!
Bu haber 11 Eylül 2015 - 0:00 'de eklendi ve 2210 kez görüntülendi.

İzmir’in Aliağa ilçesinde hayvancılık yapan 77 yaşındaki Ahmet Samurlu’nun, takma dişlerini meradeki su birikintisinde yıkadığı sırada boğazına yapışan sülük, başvurduğu Menemen Devlet Hastanesi’nde yapılan cerrahi müdahale ile çıkartıldı

GECE NEFES DARLIĞI VE KANLI ÖKSÜRÜK BAŞLADI

Aliağa’nın kırsal mahallelerinden Samurlu’da hayvancılıkla uğraşan Ahmet Samurlu, merada hayvan otlatırken, takma dişlerini orada bulunan su birikintisinde yıkadı. Hayvanların su içtiği su birikintisini kullandığı günün akşamında nefes darlığı ve kanlı öksürük başladı.

Beslediği hayvanlarında da zaman zaman rastladığı sülük vakasından şüphelenen Samurlu, Menemen Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Polikliniği’ne başvurdu. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Opr. Dr. Hüsrev Çetin’e durumu ve şüphesini anlattı.

SES TELLERİNE YAPIŞMIŞ

Yapılan endoskopik muayenede ses tellerine yapışmış bir sülük tespit edildi. Ameliyat kararı alınan hastanın gırtlak (larenks) girişinden bir canlı sülük çıkartıldı. Operasyonun ardından Ahmet Samurlu sağlığına kavuştu.

Opr. Dr. Hüsrev Çetin sülüğün özellikle kırsal kesimlerdeki sağlıksız su kaynaklarında bulunan bir parazit olduğunu belirterek, “Yapıştığı dokuya hirudin (sülüklerin ağız bezlerinden salgılanan ve kanın pıhtılaşmasını önleyen bir protein) adı verilen bir madde salgılayarak küçük kan damarlarının kasılmasını engeller. Bu, o bölgedeki pıhtılaşma mekanizmasını bozar ve sülük kan emerek beslenir. Belli bir doygunluğa ulaşınca tutunduğu dokuyu bırakarak boşta kalır. Halkımız arasında bu yönüyle tedavi amaçlı kullanılan sülük, bu olayda görüldüğü gibi soluk borusunun giriş noktasını tıkadığı için solunum sıkıntısına sebep olarak hayati tehlike yaşatabilirdi. Eğer erken müdahale edilmemiş olsaydı sülüğün akciğerlere kaçmasıyla da hayati tehlike yaşanması muhtemeldi. Bu nedenle kaynağı bilinmeyen, bekleyen, hayvanlar tarafından kullanılan suların içilmemesi ve temizlik amacıyla kullanılmaması sağlık açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

DHA

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


YASAL UYARI!
Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı Yapınız.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER