SON DAKİKA

Medya Sizsiniz Haber
Firuz Türker

TARİHTE OLAYLAR İLKİNDE TRAJEDİ İKİNCİSİNDE KOMEDİ OLARAK TEKERRÜR EDER…

Yeniler pek hatırlamaz ama ‘eskiler’ çok iyi bilirler ki 12 Eylül öncesi Türkiye yoğun terör saldırıları ile sarsılıyordu. Neredeyse günde ortalama 15-20 kişinin öldürüldüğü günlerden geçiyorduk. Ülkemiz 12 Eylül bataklığına doğru hızla yol alırken sağcılar solcuları, solcular ise sağcıları, hepsi beraber iktidarı suçluyorlardı…

TARİHTE OLAYLAR İLKİNDE TRAJEDİ İKİNCİSİNDE KOMEDİ OLARAK TEKERRÜR EDER…
Bu haber 06 Ocak 2017 - 23:35 'de eklendi ve 2510 kez görüntülendi.

Yeniler pek hatırlamaz ama ‘eskiler’ çok iyi bilirler ki 12 Eylül öncesi Türkiye yoğun terör saldırıları ile sarsılıyordu. Neredeyse günde ortalama 15-20 kişinin öldürüldüğü günlerden geçiyorduk. Ülkemiz 12 Eylül bataklığına doğru hızla yol alırken sağcılar solcuları, solcular ise sağcıları, hepsi beraber iktidarı suçluyorlardı.
Ben o zamanlar bu gidişe karşı durmayı savunan bir siyasi görüşün içindeydim. Terörün, bir darbenin alt yapısını oluşturmak için tezgahlandığını söylüyor ama sözümüzü pek fazla dinletemiyorduk. Rahmetli Abdi İpekçi, öldürülmesinden kısa bir süre önce bir ‘sol’ örgütler listesi yayınlamıştı. Ben diyeyim elli, siz deyin belki yüz örgüt ismi saymıştı. Bunların % 95 i ‘bir devrime gittiğimiz’ yalanını yayıyordu. Hatta bizim içimizde bile ‘barikatlara çıkma’ hayaliyle silahlanmayı savunanlar olmuştu. Ama pek yüz bulamadılar.
O zamanlar ‘sol’ bu somut ama çoğunun göremediği gidişattan çok, katil oligarşi mi diyelim, yoksa katil iktidar mı, katil sermaye mi gibi saçma sapan tezlerle meleklerin cinsiyetini tartışıyordu. İktidar bu günkü gibi dişli değildi. Bu gidişatın karşısında aciz, hatta onun dümen suyundaydı. Çoğunluk, kitlesel eylemlerle halkı teyakkuza geçirme fikrini duymazdan geliyor, dahası yaptıkları ‘devrimci’ dedikleri terör eylemleriyle halkın evlerine kapanmasına yol açıyordu. Tabi kimsenin aklından yarın bir gün darbe olursa halkı sokağa çağırmak düşüncesi geçmiyordu. Sanıyorlardı ki ‘devrimci’ denilen ‘öncü’ kesim bir direniş koyar ve halk da onları izler, hatta hatta bu işin sonu ‘devrime’ bile varırdı.
Tabi öyle olmadı. Hayaller, gerçeklerle örtüşmedi. 12 Eylül sabahı hepimiz kaçacak, saklanacak yer aramak telaşındaydık. Çoğumuz da yakalandı, işkencelerden geçti. Asılanlar, yargısız infazlara uğrayanlar oldu. Pek çok kişi kapağı Avrupa ülkelerine dar attı. Kırk bin kişi vatandaşlıktan çıkarıldı. Diyarbakır cezaevi Kürtlere zindan edildi.
O zamanlar halkı sokağa direnişe, tankın karşısına çağıracak siyasetçi nerde??? Zaten uygulanan de stabilizasyonla sokağa çıkacak halkı bulma imkanı da kalmamıştı.
Hepsi, 15 Temmuzda sayın Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gibi ‘izlemekle’ yetindi. Sonra cuntacılar bunları evlerinden birer birer topladılar. Kimini Zincirbozan’da, kimini Uzunada’da ‘gözetim’ altına aldılar. Türkeş günlerce saklandıktan sonra bazı pazarlıklar sonucu teslim olabildi.
Günümüzde yine böyle bir gidişat vardır. 15 Temmuzda denediler ama beceremediler. Neden? Çünkü 12 Eylülde olmayan oldu. Halk, kendini demokrasiye ve ülkesine siper etti. Bazıları bunu küçümsüyor, görmezden geliyor. Hatta minarelerden direniş için sal’a veriliyor diye rahatsızlık duyanlar, müezzinlere saldıran kendini bilmezler oldu. Yani ne olacaktı, Müslüman bir ülkede emperyalist saldırıya karşı direnişe çağırmak için enternasyonal ya da onuncu yıl marşı mı çalınacaktı. Kurtuluş savaşı sırasında ne yapıldı sanıyordu bu haddini bilmezler.
“Tarihte olaylar ilkinde trajedi, ikincisinde komedi olarak tekerrür eder…” 15 Temmuzda büyük bir trajedi yaşadık İkincisinde FETÖ cülerin perişanlığını ve onlara, PKK ve DAEŞ’e bel bağlayan CIA in çarşaflayışını izleyeceğiz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


YASAL UYARI!
Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı Yapınız.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER