SON DAKİKA

Medya Sizsiniz Haber

Küçük Adımlar Büyük Başlangıçlar

15 binin üzerinde öğrencisi ve 33 kampüste 103 okuluyla eğitim sektörünün öndege – okullarından Mektebim, özgün eğitim programlarıyla okul öncesi eğitimi destekli.:’ s ilkokula hazırlıkta uluslararası alanda kabul gören yöntemler uyguluyor.

Küçük Adımlar Büyük Başlangıçlar
Bu haber 12 Ekim 2015 - 20:27 'de eklendi ve 2310 kez görüntülendi.

Okul öncesi eğitim aslında uzun eğitim sürecinin temeli ve en önemli kademesi. Çünkü bu dönem çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve psikomotor gelişimlerinin en hızlı olduğu, kişiliğin yüzde 70’inin tamamlandığı dönem olarak biliniyor. Yapılan araştırmalarda okul öncesi eğitimde anne, baba ve çocuğu ele alan programların, çocuğu bireysel olarak ele alan programlardan daha etkili olduğu görülüyor. Mektebim, Mektebim Kids Akademi’de bu araştırmalardan hareket ederek şu özgün eğitim programlarını uyguluyor: Anne, baba ve okul işbirliğinde çocukları düşünmeye yönelten Scamper, yaşayarak öğrenmeyi destekleyen High-Scope ve her çocuğun bireysel farklılıklarını göz önünde bulunduran Çoklu Zekâ Kuramı. Bu sayede öz: s; r saygısı gelişmiş, toplum:; :ı= yer aldığının farkında: a- 😕 kendini ifade edebilen m u ­sahibi, kendi haklarını kcrjı s başkalarının haklarına bc »9 22 gelenek-göreneklerirr :s 33 doğayı koruyan, Atatürkte 1 inkılaplarına bağlı.
İlkokula hazırlık

Adana,Ankara Batıker: Vnac Etimesgut, Ankara incek, >::: İstanbul Bahçelievler, Barcsse Beykent, Beylikdüzü,BCvj Çorlu, Çorlu Armada, Ecken t Fatih, İzmir Çiğli, Pelican -fil :■ Tekirdağ Ümraniye-Atese- – < Yalova kampüslerinde Me*3Di Akademiyle faaliyetlerin sürd.. Mektebim,tümanaoku a”::: akademik konularda öğren: e-yabancı dil eğitimi veriliyor mu? Çocuğum okulda sosyalleşecek mi? Okul eve yakın mı? Oyun alanları geniş mi? Oyun bahçesi var mı? Okulda

temiz ve hijyenik bir ortam sağlanabiliyor mu? Okulda profesyonel bir psikolog var mı?1 sorularına cevap aramaları ve en sağlıklı cevapları aldıkları okullarda karar kılmaları gerekmektedir. Ayrıca seçilecek anaokulunun çocuklarımızı ilkokula ne kadar iyi hazırladığına dikkat etmek gereklidir” dedi.

Okula başlamaya ne kadar hazır?

Okul öncesi eğitime üç yaş itibariyle adım atan çocukların uyum süreci zor olabilir. Bu yaşlarda aileye bağımlı olan çocuğun ilk kez sosyal çevreyle tanıştığı okul öncesi dönem ardından ilk ve ortaokul sonrasında lise eğitimi her daim içinde kendi handikaplarını barındırır. Bu eğitim evrelerinde çocukların da ebeveynlerin de uyum ve oryantasyonu çok önemlidir. Özellikle okul öncesi ve ilkokul döneminde sıkça karşılaşılan ve uyum sorunlarının ortaya çıkmasına neden olan “okul fobisi” bu dönemlerde yaygın şekilde görülür. Yani çocuk okulda bulunmaktan endişe ve kaygı duyar. Belirtileri de okul etkinliklerine karşı isteksizlik, okula gitmemek için bahaneler üretmek, heves ve enerji kaybı, alıngan ve sinirli olma, iştahsızlık, uykuda huzursuzluk, nedensiz gözyaşlarına boğulmak, baş ve karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi psiko-somatik belirtilerde artış olarak bilinir. Peki bu durumda ne yapmalı?

Ebeveynlere öneriler

Çocuklarımıza karşı anlayışlı olmalı, korkularını bastıran ya da korkularına alaycı yaklaşan bir tavır içinde olmamalıyız.

• Okul hakkında abartılı yorumlardan kaçınmalıyız. “Okulda, böyle evde yaptığın gibi her istediğini yapamazsın”gibi…

• Hata yaptığında öğretmen ya da okulla korkutmak, fobi yaşamasına neden olacağı için bu gibi durumlardan kaçınmakgerekir.

• Bedensel yakınmaları varsa mutlaka doktora gidip kontrolü yaptırılmalıdır.

• Çocuğun okula gitmesiyle ilgili kararlı ve tutarlı birtavır gösterilmesi, alışma döneminin daha hızlı atlatılmasını sağlar.

• Vedalaşmalar kısa süreli tutulmalıdır.

• Aşırı koruyucu anne babaların yetiştirdiği çocuklar kendi başlarına bir ortamda bulunmaktan endişe duyar. Bu yüzden aşırı koruyucu tavırdan uzaklaşmakgerekir.

• Yaşadığı sıkıntıları yaşayan başka çocuklardan örnekler de verilebilir.

Türkiye’de bir ilk

Bu yıl Türkiye’de ilk kez uygulanacak uluslararası formattaki bir değerlendirme sistemi ile anaokulundan itibaren ölçme-değerlendirme çalışmalarına başlayacak olan Mektebim, Öğrenci Koçluğu sistemiyle öğrencilerini yıl boyunca takip edecek.

Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında 4. sınıf itibariyle başlayan yazılı ölçme-değerlendirme sistemini, yaş gruplarına uygun şekilde hazırlanan değerlendirme sistemleri ile 5 yaş grubundan başlatacak olan Mektebim, anaokullarında bir ilki gerçekleştirecek. ‘Referans’ adı verilen sistemle Pisa/Timss gibi uluslararası birsınav sistemini hayata geçiren Mektebim, New York State ve Yale Üniversiteleriyle de projeler yürüterek mentörlük hizmeti alacak.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT


YASAL UYARI!
Bu sitede yer alan içerikler sadece genel bilgilendirme amacı ile sunulmuştur. Yorumlarınızı kendi özgür iradeniz ile yayınlanmakta olup; bununla ilgili her türlü dolaylı ve doğrudan sorumluluğu tek başınıza üstlenmektesiniz. Böylelikle, Topluluk Kuralları ve Kullanım Koşulları'na uygun olarak, yorumlarınızı Yapınız.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER